Pomiary geometrii maszyn – na czym polegają?

Pomiary geometrii maszyn – na czym polegają?

Chcąc wykonać precyzyjne pomiary wielkogabarytowych maszyn i urządzeń, przedsiębiorcy korzystają z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w pracach pomiarowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wykonanie precyzyjnych pomiarów przy pomocy tradycyjnych metod jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z konstrukcjami charakteryzującymi się skomplikowaną geometrią. Zatem jak przebiegają profesjonalne pomiary geometrii maszyn? Jakie korzyści wiążą się ze współpracą z przedsiębiorstwami świadczącymi usługi z tego zakresu?

W jaki sposób odbywają się pomiary maszyn i urządzeń?

Z jakiego powodu w ogóle wykonuje się pomiary geometrii maszyn? Przede wszystkim ze względu na możliwość pozyskania niezwykle cennych i przede wszystkim precyzyjnych danych geometrycznych. Jak w praktyce mierzy się wielkogabarytowe urządzenia i podzespoły?

  • Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń pozwalających na wykonanie pomiarów z dokładnością nawet do 0,02 mm jest laser tracker. Dodatkowo wykorzystuje się również ramiona pomiarowe, skanery 3D, a także specjalistyczne oprogramowanie. Aby przekonać się jak bardzo dokładny jest to sprzęt, wystarczy wspomnieć, że grubość ludzkiego włosa zawiera się w przedziale od około 0,02 do około 0,10 mm.

Profesjonalne firmy dokonują pomiarów geometrii maszyn nawet w trudno dostępnych i potencjalnie niebezpiecznych miejscach. Są to m.in. elektrownie wodne, a także wnętrza turbin parowych, a nawet elektrownie atomowe. Oprócz pojedynczych maszyn, wykonuje się również pomiary całych linii produkcyjnych w odlewniach, hutach, różnego rodzaju zakładach produkcyjnych i fabrykach środków chemicznych.

Jakie maszyny i konstrukcje są najczęściej poddawane pomiarom geometrii?

Wspomniane urządzenie pomiarowe laser tracker charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Przy jego pomocy można dokładnie zmierzyć ogromne suwnice, dźwigi, a także konstrukcje stalowe spotykane w branży offshore. Wykorzystuje się je również do pomiarów elementów biorących udział w przeładunku towarów w portach (np. kontrola geometrii toru bieżni, sprawdzanie ugięcia belek suwnic) . Laser tracker znajduje też zastosowanie w branży wiatrowej. Dzięki temu urządzeniu jest możliwe szybkie i przede wszystkim dokładne zmierzenie kluczowych podzespołów turbiny wiatrowej. Kolejnym zastosowaniem jest pomiar konstrukcji instalowanych na platformach wiertniczych, gdzie niezbędne jest zapewnienie poprawnej montowalności

Do kogo jest skierowana oferta pomiaru geometrii maszyn i konstrukcji?

Z usług firm specjalizujących się w dokonywaniu pomiarów najczęściej korzystają przedsiębiorcy z następujących branż przemysłu.

  • Firmy specjalizujące się w montażu i relokacji elementów wielkogabarytowych.
  • Przedsiębiorstwa zajmujące się budową precyzyjnych wielkogabarytowych konstrukcji na wodzie i lądzie.
  • Zakłady specjalizujące się w obróbce skrawaniem podzespołów wielkogabarytowych, w których precyzja wykonania jest niezwykle istotna.
  • Pomiary geometrii wykonuje się także w fabrykach, które zajmują się obróbką plastyczną metali. Dotyczy to zarówno walcownia, gięcia, cięcia a także spawania konstrukcji.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykonującej dokładne pomiary geometrii? Przede wszystkim ze względu na oszczędności. Prawidłowo przeprowadzone pomiary pozwalają na weryfikację całego procesu produkcyjnego, a zwłaszcza jego powtarzalności. Dzięki wirtualnym testom można uniknąć kosztownych i czasochłonnych błędów w trakcie procesu montażu. Pomiary pozwalają także na dokładne określenie obszarów produkcji, które można usprawnić i tym samym zwiększyć efektywność całej linii.