Ramiona pomiarowe – skanowanie 3D

Ramiona pomiarowe – skanowanie 3D

Jednym ze sposób wykonania precyzyjnych pomiarów elementów charakteryzujących się różnym kształtem i wielkością jest wykorzystanie ramienia pomiarowego. To niezwykle precyzyjne i jednocześnie uniwersalne urządzenie może w krótkim czasie zebrać dużą ilość danych pomiarowych, które stanowią nieocenioną wartość m.in. w trakcie doskonalenia produktów i oceny jakości ich wykonania. Dodatkowo, ramię pomiarowe może przyspieszać i zwiększać efektywność wykonywanej pracy. Gdzie w praktyce znajduje zastosowanie to urządzenie?

Ramię pomiarowe – właściwości i wykorzystanie

Tym co wyróżnia ramię pomiarowe od tradycyjnych technik pomiarowych jest wysoka precyzyjna, mobilność, powtarzalność, a przede wszystkim możliwość oceny pełnej geometrii detalu. W sytuacji gdy niezbędne jest pozyskanie informacji dotyczących wielkości fizycznej przedmiotu z dokładnością do 0,1 mm wykorzystuje się m.in. takie urządzenia jak opisywane ramiona wraz ze skanerem 3D. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Ramię pomiarowe może mierzyć stykowo (kontaktowo) za pomocą sondy-kuli. W tym przypadku zbiera pojedyncze punkty z których tworzy linie, okręgi, płaszczyzny itp.

Jeśli do ramienia pomiarowego zainstalujemy skaner laserowy, mamy możliwość pozyskania milionów punktów. W ten sposób operator tworzy jest tzw. chmurę punktów. Podczas skanowania można odtworzyć całą geometrię detalu, a następnie porównać z wirtualnym modelem, tworząc kolorową mapę odchyłek.

Zastosowanie precyzyjnych ramion pomiarowych

Wykonanie precyzyjnych pomiarów i zebranie wszystkich wyników w przystępnej formie jest nieocenione w trakcie prototypowania. W trakcie powstawania nowego produktu tworzy się kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset wersji. Zebranie wszystkich danych dotyczących każdej z nich maksymalnie skraca proces i pozwala udoskonalać każdą kolejną wersję aż do produktu finalnego.

  • Firmy wykorzystują ramiona pomiarowe do pomiarów detali z pierwszej serii produkcyjnej. Dzięki takim informacjom kontrola jakości może błyskawicznie zareagować na jakiekolwiek odchylenia od normy i w razie potrzeby ponownie skalibrować maszyny.
  • Ramiona pomiarowe są używane do wykonywania precyzyjnych pomiarów w przemyśle samochodowym. Wynika to z faktu, że nawet najmniejszy błąd może spowodować ogromne straty, przestoje i opóźnienia.
  • Współrzędnościowe urządzenia mobilne są stosowane, także przez firmy specjalizujące się w produkcji narzędzi używanych w przemyśle lotniczym i precyzyjnym.

Ta metoda znajduje zastosowanie w analizie wymiarowej, a także w dokładnym rejestrowaniu przedmiotów charakteryzujących się geometrycznym kształtem. Ramię pomiarowe służy również do przeprowadzania kontroli jakości wytwarzanych produktów. O jakich zastosowaniach warto jeszcze wspomnieć?

  • Połączenie ramienia oraz skanera jest wykorzystywane podczas inspekcji elementów o skomplikowanym kształcie, włączając w to porównanie do modelu oraz stworzenie mapy odchyłek. Tego typu inspekcje przeprowadza się m.in. w branży motoryzacyjnej oraz w lotnictwie, a także podczas tworzenia form wtryskowych, np. dla takich detali jak klamki samochodu.
  • Kolejnym przykładem jest inżynieria odwrotna. Modele 3D są projektowane na podstawie zeskanowanych danych, czyli wspomnianych wyżej chmur punktów. W ten sposób projektuje się np. łopatki wirników turbin.