
Pomiary geometrii maszyn – na czym polegają?
10 czerwca 2021
Zastosowanie Laser Trackerów
25 sierpnia 2021Ramiona pomiarowe to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Tego typu narzędzia pomiarowe w wielu przypadkach ułatwiają również pracę, co stanowi istotne wsparcie dla pracowników. Ramiona pomiarowe wyróżniają się uniwersalnym wykorzystaniem, a jednocześnie dokładnością i wszechstronnością. Wszystko to sprawia, że dziś odgrywają one bardzo dużą rolę i trudno wyobrazić sobie ich brak. Jakie jest zatem podstawowe zastosowanie ramion pomiarowych w przemyśle?
Ramię pomiarowe – podstawowe informacje
Opisywane urządzenie ma charakter przenośny (mobilny) i pozwala na mierzenie elementów o różnych rozmiarach, zarówno tych mniejszych (np. 0,1 m – 0,5 m), jak i o sporych gabarytach (np. do 4,0 m). Jeśli chodzi o precyzję pomiarów, najczęściej wykorzystuje się je w sytuacjach, gdy wymaga się tolerancji wymiarowej i na poziomie 0,10 mm na 1 metr (np. 1000,00 mm ± 0,05 mm). Najdokładniejsze ramiona pomiarowe potrafią utrzymywać dokładność na poziomie 0,01 mm – 0,03 mm w całym swoim zakresie roboczym Tego typu narzędzia są w stanie w krótkim czasie zarejestrować kształt powierzchni oraz elementy geometryczne. Oprócz tego, ramię pomiarowe umożliwia analizę wymiarową i sprawdzanie poszczególnych parametrów bezpośrednio na linii produkcyjnej.
W jaki sposób wykorzystuje się przenośne urządzenia?
Z ramieniem pomiarowym można spotkać się w różnych gałęziach przemysłu. Przyda się ono wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeprowadzenie kontroli jakości lub dokładne ustawienie maszyn w zakresie do około 3-4 metrów. Wiele firm wykorzystuje je także na etapie tworzenia prototypów oraz weryfikowania stanu produktów z pierwszej serii. Następnie, uzyskane dane są porównywane z geometrią modelu 3D (pliki CAD: igs, stp, parasolid, itp.). Tego typu urządzenia znajdziemy wszędzie tam, gdzie kluczowa jest precyzja i powtarzalność wymiarowa. Mowa zatem o budowie różnego rodzaju narzędzi, potrzebnych np. w branży lotniczej, motoryzacyjnej czy okrętowej.
Ramiona pomiarowe najczęściej można spotkać w przemyśle samochodowym i lotniczym. Kolejne popularne branże to m.in. prototypowanie, odlewnictwo oraz konstrukcje spawane. Wykorzystuje się je ponadto na etapie kontroli dostaw. Za ich pomocą można w stosunkowo krótkim czasie sprawdzić czy wszelkie elementy spełniają określony wymogi. Ramię pomiarowe znajduje szerokie zastosowanie w produkcji. Mowa o sprawdzeniu geometrii 3D detali nie tylko na linii produkcyjnej, ale też powtarzalności samej maszyny produkcyjnej.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat zastosowania ramion pomiarowych w przemyśle?
Jeśli chodzi o materiał wykonania, w przeszłości stosowano aluminium lecz wyparło je włókna węglowe. Konstrukcja opiera się na trzech podłużnych elementach, które są ze sobą połączone za pomocą przegubów obrotowych. Enkodery (inkrementalne lub absolutne) montuje się w miejscu połączenie przegubów. Enkoder z wielką precyzją przekształca ruch obrotowy w sygnał elektryczny, który jest przesłany i odczytany w układzie sterowania.
Za rejestrowanie odczytów odpowiadają trzpienie pomiarowe zwane też sondami stykowymi. Na końcu sondy zamocowana jest to kulka o precyzyjnie wykonanej średnicy. Sondy pomiarowe są bardzo zróżnicowane i dostępne w różnych średnicach. Są zwykle wykonane z różnych materiałów takich jak: rubin, azotek krzemu, tlenek cyrkonu, ceramiki lub węglika wolframu. Dzięki cyrkony. Dzięki wyjątkowo precyzyjnemu wykonaniu wszystkich elementów ramienia, urządzenia te uzyskują niezwykły poziom dokładności w stosunku do rozmiaru zakresu pomiarowego.
Z jakich elementów dodatkowych składa się jeszcze ramię pomiarowe? Urządzenie zasila akumulator litowo-jonowy. Istotną rolę odgrywają także czujniki temperatury oraz czujniki informujące o zbyt wysokich naprężeniach w przegubach. Rynek tego typu sprzętów jest obecnie w fazie szybkiego rozwoju, co wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na wzrost jakości wytwarzanych produktów. Dziś coraz częściej zastępują one stacjonarne współrzędnościowe maszyny pomiarowe, w szczególności w warunkach gdzie mobilność i szybkość działania jest warunkiem kluczowym dla zapewnienia ciągłości procesów.